Du er her

Kjell Pedersen – Kjell P. – er død

Per Sigurd Langseths bilde

 

Et av Sportsklubben Ryes meritterte æresmedlemmer døde den 20. juli. Bisettelsen er fra Røa kirke fredag den 28. juli kl 10:30.

Kjell P. meldte seg inn i Sportsklubben Rye i august 1946, kort tid før han fylte 16 år. Helt til i våres var han, som medlem i Ryes historielag, svært aktiv i klubbens arbeid med å samle inn og kartlegge materiale fra klubbens første 100 år. Han hadde håpet å få oppleve jubileet i 2020, men slik gikk det ikke.  

På -40 og -50-tallet markerte han og Per Digerud Rye i det norske og nordiske sykkelmiljøet. Han fikk blant annet sølv i NM junior 20 km i 1948, ble Norgesmester i senior 30 km i 1950, 170 km i 1954 og -58 (det siste året ett tidels sekund før Per Digerud og med en snitthastighet på 42 km/t!). Han fikk én kongepokal og ble Norgesmester for lag hele 11 ganger. Spurten var hans varemerke.

Etter sin aktive sykkelkarriere var han NCF-dommer og han trente Ryes yngre ryttere på -70 og -80-tallet.

Kjell Pedersen var leder av Sportsklubben Rye i årene 1976/-77 og -77/-78 i en tid da klubben måtte revitaliseres etter stor reduksjon av medlemsmassen. Kjell P.’s gode idéer, humørfylte og lune væremåte bidro til at klubben vokste seg stor og sterk igjen.

Kjell P. vil bli savnet. Vi lyser fred over hans minne.

 

Styret i SK Rye

Gruppe: 
Synlig: 
Standard - bruk standard for gruppen